Teeri soitimella
Viikon kuvaukset pyörivät pääosin teerien soitimen ympärillä ja pääsimme kokemaan upeita aamuja ja yhden vähän turhemman keikan. Sää vaihtelee aamuisin kovin ja koskaan ei voi olla täysin varma miltä itäinen taivas näyttää kahden, kolmen tunnin kuluttua. KYlmät aamut ovat tuoneet upeasti hengityshöyryt kuviin niin teltassa kuin teltan ulkopuolella.
Muuttolintuja
Lintuja on muutoin tullut maltillisesti (ainakin omasta mielestäni) johtuen varmaan kovin kylmästä ilmasta. Öisin lämpötila putoaa Etelä-Suomessa pakkaselle ja luntakin on sadellut silloin tällöin. Muutoin on ollut hyvin kaunis ja keväinen sää.
Lintulajit lähenee 100 ja ollaan jo luvussa 91, kun parittelevat mustakurkku-uikut napattiin talteen Suomenojan lintualtaalta. Lähiviikkoina riippuen ulkoilusta ja kuvauksien keskityksistä 100 menee varmaan rikki.
Viikon kuvan EXIF-tiedot:
Kalusto: Canon 1Dx2, Canon EF 500 4 L IS USM, EF 2x III
EXIF: 1000 mm, 1/4000, f/10, ISO5000
Päiväys: 11.4.2017 klo 06.42